ned. maj 19th, 2024

20. godišnjica Agencije

Dana 06.10.2002. godine Odlukom Visokog predstavnika imenovani su prvi rukovodioci Agencije za informacije i zaštitu: Sredoje Nović, direktor, Emir Bijedić, zamjenik direktora i Dragan Lukač, zamjenik direktora, čime je omogućen normalan rad u skladu sa Zakonom o Aenciji za informacije i zaštitu koji usvojila Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine a koji je objavljen u “Službenom glasniku BiH” broj 15/02 od 02.07.2002. godine.

Agencija za informacije i zaštitu je 2004. godine  na osnovu Zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu objavljenog u “Službenom glasniku BiH” 27/04 od 15.06.2004. godine  koji je usvojila Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine prerasla u Državnu agenciju za istrage i zaštitu koja je nastavila pravni kontinuitet pod ovim imenom, poznatija pod akronimom SIPA (State Investigation and Protection Agency).

Za proteklih 20. godina policijski službenici SIPA su pokazali svoju spremnost, hrabrost i stručnost  iopravdali svoje postojanje hapšenjem izvršilaca najtežih krivičnih djela čime su pokazali da je SIPA vremenom izrasla u najrespektabilniju policijsku Agenciju u Bosni i Hercegovini.

Sindikat Državne agencije za istrage i zaštitu ističe da su  se uposleni u ovoj Agenciji tokom proteklih 20. godina susretali sa problemima “nebrige” nadležnih za materijalno-finasijsko stanje i statusna pitanja uposlenih međutim ništa od navedenog nije uticalo na profesionalizam i izvršavanje zadataka.

U poslednje vrijeme došlo je do malog pomaka u pogledu materijalno-finansijskog stanja uposlenih što smatramo da je nedovoljno obzirom na status i poslove Agencije dok mnogo statusnih pitanja i dalje ostaje neriješeno.

Međutim na današnji dan ne bih trebali o problemima i današnji dan bi trebali obilježiti u svečanom raspoloženju te s tim u vezi, u ime Sindikata Državne agencije za istrage i zaštitu i svoje lično ime, predsjednik Sindikata Edin Kahrimanović, povodom 20. rođendana Agencije upućuje iskrene čestitke rukovodstvu i svim uposlenim u Agenciji.