sri. maj 1st, 2024

Međunarodna konferencija policijskih sindikata: Izjava o ubistvu policajaca MUP-a KS

Na Međunarodnoj konferenciji policijskih sindikata održanoj u Sarajevu sudionici, predstavnici policijskih sindikata Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Makedonije, kantonalnih i entitetskih MUP-ova, su na prijedlog predsjednika Upravnog odbora Sindikata policije KS u povodu ubistva dva policijska službenika Uprave policije MUP-a KS Adisa Šehovića i Davora Vujinovića jednoglasno usvojili zajedničku izjavu u kojoj se između ostalog kaže da vjeruju u rad istražnih organa, te im daju punu podršku kako bi profesionalno, zakonito i temeljito otkrili i utvrdili sve okolnosti u vezi ubistva policajaca.

– Zahtijevamo od svih nadležnih organa da u saradnji sa akademskom zajednicom i policijskim sindikatima sagledaju i analiziraju sveukupan ambijent u kojem rade i djeluju policijski službenici svih policijskih agencija u BiH – kaže se između ostalog u izjavi.

Inače, konferencija je održana i na temu Sigurnosne smetnje za rad u organima za provedbu zakona u okviru koje su razmatra Zakon o zaštiti tajnih podataka u dijelu koji se odnosi na sigurnosne provjere.

Donesen je zaključak da je eventualno potrebno ići u izmjene Zakona kako bi se precizirale jasne odredbe koje se smatraju smetnjom da bi neko radio u policijskim organima.

Potpisan je i Sporazum o zajedničkoj saradnji Saveza sindikata policijskih organa u BiH sa Sindikatom Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Ovaj sporazum kako je naglašeno simbolizira jačanje sindikalnog pokreta na državnom nivou uopće. Sporazum ujedno pokazuje da se probudila svijest  i da planiraju daljnje zajedničke aktivnosti u kontekstu zaštite zakonitosti, svih pravnih pitanja njihovih članova, socijalne i ekonomske zaštite, kao i zaštite integriteta BiH u cjeline za šta su posebno zaslužne  ove institucije i agencije.

Izvor: Patria